wtorek, 27 października 2020

Lubiliście w czasach szkolnych historię ?
Opowieści o starych dziejach, tak bardzo dla współczesnego świata niewyobrażalnych?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, to mam dla Was bardzo interesującą pozycję!
Wędrówki przez czas kilka nieoczywistych rozmów o dziejach Europy. Rozmów – dosłownie. Każdy rozdział został napisany w formie wywiadu. Na pytania Beaty Janowskiej odpowiadają wybitni historycy: Roman Michałowski, Halina Manikowska, Marek Gensler, Igor Kąkolewski, Antoni Ziemba, Barbara Arciszewska, Urszula Augustyniak, Krzysztof Kossarzecki, Philip Ther, Magdalena Micińska, Jarosław Hrycak, Andrzej Janowski.


Dzięki takiemu zabiegowi możemy się przenieść do Paryża (roku 250!) i zapoznać się z jego początkami, gdy Galia została podbita przez Juliusza Cezara. Możemy przeczytać o Wenecji z 811 r. - o początkach miasta na wodzie oraz o Oksfordzie z 1214 r. i o tym w jaki sposób zakładano pierwsze uniwersytety. Przeczytamy również o Gandawie w 1432 r. oraz Janie van Eycku  (malarzu niderlandzkim). Zauroczymy się w mieście Vicenza, szczególnie z okresu XVI w. Bliskie jest nam Wilno, dlatego warto zapoznać się z jego dramatycznymi wydarzeniami z XVII w. Poznamy historię opery w Dreźnie. Czy wiecie jak wyglądał Lwów pod koniec XIX w.? Jeśli nie to zachęcamy do przeczytania historii tego miasta.

Również polskie miasta zostały uwzględnione w tej pozycji. Możemy przenieść się do Olsztyna, 1334 r. oraz zaczerpnąć informacji o urbanistyce tego miejsca. Zaczerpniemy również informacji o wojnach toczących się na terenie Poznania w XVII w. oraz o Warszawie w 1864 r., w której toczyło się życie pomimo upadku powstania styczniowego.

Każdy rozdział to inna historia, dlatego też możemy wybrać do przeczytania tylko te fragmenty, które nas interesują, albo pochłonąć książkę w całości. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii, a także sztuki. Szczególnie polecam rozmowy o polskich miastach, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ciekawa jest nasza historia!

Na uwagę zasługują również zdjęcia oraz ilustracje, dzięki którym możemy przenieść się do każdego miasta i poczuć otaczającą nas jego przestrzeń. 




2 komentarze:

  1. Raczej nie dla mnie, bo nie przepadałam za historią w szkole:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi ciekawie, lubiłam historię w szkole :)

    OdpowiedzUsuń