niedziela, 5 kwietnia 2020

Inferno - piekło, wirus, czy nowa rzeczywistość ?



Najbardziej gorące miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy w okresie kryzysu moralnego, zachowują swą neutralność.”
~Dante Alighieri: “Boska komedia




Minął już miesiąc od zdiagnozowania pierwszego przypadku pacjenta z Covid-19 w Polsce. Walczymy dzień w dzień by jak najszybciej powrócić do normalności. Zostańmy przez chwilę
w bieżącym temacie…

Epidemie, kończące się wielkimi katastrofami, a nawet i końcem świata, są częstym motywem przewodnim zarówno książek, filmów, jak i seriali. Dan Brown również był zafascynowany tą tematyką, dlatego postanowił nas zabrać na wycieczkę do Włoch, gdzie został ukryty groźny wirus mający niebawem wywołać światową pandemię… 
znajomy temat?

Zapewne znacie wiele takich historii, które kończą się happy endem, dzięki wykreowanemu bohaterowi, który ratuje cały świat przed niebezpieczeństwem. W książce “Inferno” jest nim Robert Langdon. Główni bohaterowie zazwyczaj mają cechy, których nie da się nie lubić. Jestem pewna, że Roberta Langdona polubicie dzięki jego inteligencji, umiejętności szybkiej analizy danych i łączenia faktów oraz poczucia humoru - tego też nie brakuje w tej pozycji! 

Nasz bohater ma bardzo mało czasu przed wybuchem pandemii i musi rozszyfrować wiele zagadek ściśle powiązanych z dziełem Dantego, by zdążyć do miejsca docelowego i nie dopuścić do wydostania się wirusa na zewnątrz. Jako profesor ikonografii posiada zasób wiedzy, dzięki któremu jako jeden z nielicznych ma szansę odkryć tajemnice zagłady.

W książce dostrzeżecie wiele odwołań do dzieł sztuki, m.in do Dawida Michała Anioła, bądź ilustracji S. Botticellego. Priorytetowe znaczenie mają symbole. Nadanie prawidłowych znaczeń przez Roberta Langdona pozwala mu odkryć prawdę oraz daje szansę uratowania świata. Przed przeczytaniem książki proponujemy przypomnienie sobie Boskiej Komedii Dantego. Poemat jest tryptykiem, co oznacza że składa się z trzech części, a nas najbardziej interesuje część I opisująca wędrówkę przez piekło. To właśnie piekło jest jednym z motywów przewodnich książki.


Piekło   Sandro Botticelli
S. Botticelli: "Mapa piekła" ilustracja do "Boskiej Komedii". 
Źródło: https://pl.painting-planet.com/pieklo-sandro-botticelli/



Podróż bohatera i czas, który nieubłaganie mija, będzie trzymała Was w napięciu do samego końca. Czy Robert Longdon zdąży ocalić świat i nie dopuści do wydobycia broni biologicznej? Czy wystarczająca okaże się znajomość sztuki, dzieł Dantego, aby rozszyfrować zamiary sprowadzenia na świat zagłady ? 

Zaiste zastanawiacie się kto chciał rozprzestrzenić broń biologiczną. Jest nim kolejny bohater, przedstawiciel organizacji Konsorcjum - idealista, naukowiec, który uważa, że dzięki swoim zabiegom jest w stanie zbawić świat przez wyeliminowanie przeludnienia. Tutaj spotkamy się wielokrotnie z kolejnym odwołaniem, tym razem do wydarzeń historycznych, mianowicie epidemii Dżumy. Celem obłąkanego naukowca jest przywrócenie świata do stanu po Czarnej śmierci. Według średniowiecznej kościelnej indoktrynacji Czarna śmierć miała ukarać ludzkość za siedem grzechów (pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew i lenistwo) po której nastała epoka Renesansu. Odrodzenie świata nie przeludnionego, a może nawet skonstruowanie go na nowo, jest dla niego głównym celem, dlatego wielokrotnie przemawia:


“Selekcja jest boskim, naturalnym prawemZadajecie sobie pytanie, co nastąpiło po przejściu czarnej śmierciWszyscy znamy odpowiedź. RenesansOdrodzenieTo naturalna kolej rzeczy. Po śmierci następują narodzinyCzłowiek musi przejść przez piekło, aby trafić do raju”. 



Zadaliście sobie już pytanie czym tak właściwie jest tytułowe Inferno?
Osoby pamiętające Boską Komedię będą wiedziały, że Inferno oznacza piekło i jest pierwszą częścią poematu Dantego Alighieri.
Inferno w książce to nazwa wirusa, który ma zmienić dotychczas istniejący świat, zmniejszając populację o ponad połowę. Jakim sposobem? Inferno docelowo miałoby wnikać do ludzkiego organizmu, zmieniać sekwencje DNA i powodować bezpłodność. Czy jest to możliwe?


Nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie mam wystarczających kompetencji, ale pozostawię Was

z refleksją…
Czy spodziewaliśmy się wirusa, który będzie powodował ciężkie zapalenie płuc i niszczył ten cenny, niezbędny narząd ?

Jeżeli nie macie ochoty przeczytać książki polecam Wam obejrzenie ekranizacji z 2016 roku. Rzadko to stwierdzam, ale ta ekranizacja w bardzo trafny sposób obrazuje thriller. Notabene główną rolę odgrywa Tom Hanks… o ironio, ten sam Tom Hanks ratował świat przed wirusem, a sam zachorował na Covid-19… 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz