czwartek, 7 stycznia 2021

Tatrzańskie dwutysięczniki - przewodnik po najwyższych szczytach i przełęczach w Tatrach Polskich i Słowackich


Kontynuujemy, tymczasowo, nasze podróże “palcem po mapie”. Dziękujemy wydawnictwu Helion za możliwość kolejnego spotkania z górami. Tym razem w poręcznej książeczce przedstawione zostały najwyższe szczyty i przełęcze w Tatrach polskich i słowackich. 

Zanim przeczytamy szczegóły dotyczące tras możemy zapoznać się z topografią, budową i przyrodą Tatr. Przewodnik zawiera także ogólne informacje praktyczne dotyczące: dojazdu i komunikacji w regionie, oznakowania zarówno rodzimych jak i słowackich szlaków, schronisk górskich, prawidłowego wyposażenia turysty, trudności na szlakach, parków narodowych i służb ratunkowych. 

Podobnie jak poprzedni recenzowany przez nas przewodnik z tej serii, znajdziemy tutaj szacunkowy czas pokonania tras, ich przebieg, kilometraż, stopień trudności oraz podane wysokości, które musimy pokonać. Całości dopełniają piękne fotografie, mapy oraz ciekawostki zarówno historyczne, społeczne jak i przyrodnicze. Zawarte są także ważne informacje na przykład o tym jak korzystać ze sztucznych ułatwień (np. łańcuchów) lub jakie niebezpieczeństwa mogą nam grozić na szlaku. Przy niektórych szczytach podane są także alternatywne trasy ich zdobycia. Na końcu przewodnika mamy także bardzo fajnie rozplanowane miejsce do zdobycia pieczątek zdobywcy tatrzańskich szczytów. 


Bardzo lubię chodzić po górach jednak przyznam, że tym razem większości tych opisanych w przewodniku nie znałam, a co dopiero mówić o ich zdobywaniu :). 

W przyszłości chciałabym jednak zdobyć Rysy, Starobociański Wierch oraz Kościelec i Wołowiec. Może jeśli tutaj zapiszę te plany to… prędzej je zrealizuję :). Póki co “prawie” zahaczyłam o dwutysięcznik, zdobywając kilkukrotnie Giewont (1894 m n.p.m.) więc jestem na dobrej drodze :). 

Jeśli planujecie górskie wycieczki i chcecie zdobywać wyższe partie Tatr - to zdecydowanie będzie Wasz niezbędnik. 

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wydaje się ten przewodnik;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie lubię chodzić po górach. Niestety nie dla mnie ta publikacja. ;)

    OdpowiedzUsuń