poniedziałek, 4 maja 2020

Trafny wybór. Nic dodać, nic ująć.



“Człowiek jest skazany na wolność, wyboru bowiem nie można uniknąć ani przerzucić na kogoś innego. Wybieram zawsze sam - nawet prosząc o radę, wybieram, do kogo o nią się zwrócić i czyjej posłuchać. Nie wiem, który wybór jest dobry, lecz cała odpowiedzialność za wybór spada na mnie.”
~ Jan Strelau


Jak rozumiecie stwierdzenie: "Każdy jest kowalem swojego losu" ? 
Czy nasze życie zależy tylko od nas, a może od innych ludzi?
Czy nasza przyszłość jest zapisana w gwiazdach?
A może Bóg ma dla nas plan na życie?

Czy wiedzieliście, że “słynna pani od Harrego”, J.K. Rowling, napisała także książkę dla dorosłych (tak jakby Harry Potter nie mógł nią być :))? 
Jeśli tak, super, jeśli nie, spieszymy z informacją, a raczej przypomnieniem, bo książka miała swoją premierę już ładnych kilka lat temu (2012 rok). Wydaje nam się, że obecnie trochę zaginęła w czytelniczym świecie (jest przecież teraz tyle nowości, że ciężko za nimi nadążyć, a co dopiero wracać do zamierzchłych czasów).


Akcja książki toczy się w małym, brytyjskim miasteczku Pagford i rozpoczyna się śmiercią szanowanego urzędnika miejskiego Barrego. Nagła śmierć jest niesłychanym szokiem dla mieszkańców i rozgrzewa społeczność do czerwoności. Podglądamy bohaterów od momentu kiedy dowiadują się o śmierci Barrego. Poznajemy ich reakcje, a przy okazji stopniowo, także ich sytuację życiową, której daleko do idealnej... Wszyscy mówią tylko o śmierci urzędnika. A jacy są Ci wszyscy? Mamy tutaj spory przekrój społeczeństwa, od poważnych, zamożnych mieszczan, po rozwydrzone nastolatki wywodzące się ze środowisk patologicznych. Jednak czy Ci pierwsi na pewno nie mają nic do ukrycia, a ci drudzy są źli? Czy znajdzie się ktoś kto będzie chciał objąć stanowisko po Barrym? Do czego się posunie by odnieść sukces? Jakie instynkty uwolni nagła śmierć tego człowieka? Książka prowokuje do dyskusji, unaocznia płytkość naszych osądów, ponieważ nic nie jest takie, jakim się wydaje. Pewne mechanizmy możemy z łatwością przenieść na nasze polskie podwórko i głęboko zakorzenioną mentalność - “co ludzie powiedzą”. Pojawia się także wątek konfliktów rodzinnych, przemocy, uzależnień, trudnej relacji z dorastającymi dziećmi, problemów w szkole i pracy, bezrobocia, nadmiernych ambicji oraz wynikających z tego wszystkiego frustracji. Losy bohaterów tego splatają się ze sobą. Oprócz relacji między mieszkańcami miasteczka mamy też doskonale przedstawione funkcjonowanie takiego organu, problemy typowo zarządcze, miejskie, a także wiele opisów tego “miasteczka w brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem”.


“Trafny wybór” czyta się szybko i łatwo, chociaż tematyka w niej zawarta nie jest lekka i przyjemna. Historia jest wciągająca,
a odrobina czarnego humoru dodaje smaczku. Jednak pamiętam, że kiedy dostałam tę książkę szokiem było dla mnie, że w książce można przeczytać tak wiele niecenzuralnych słów (widocznie wcześniej czytałam zbyt grzeczne książki :)). 

Z całą pewnością powieść można określić jako obyczajową. Naszym zdaniem sięgnięcie po nią to jak najbardziej trafny wybór :)


Czasami, dokonanie złego wyboru jest lepsze niż niedokonanie żadnego.
 Masz odwagę iść do przodu, a to rzadkość. Osoba stojąca na rozdrożu dróg, nieumiejąca wybrać, nigdy nie pójdzie do przodu
 Masz odwagę iść do przodu, a to rzadkość. Osoba stojąca na rozdrożu dróg, nieumiejąca wybrać, nigdy nie pójdzie do przodu
~Terry Goodkind

4 komentarze:

  1. Great post,love it!Thanks for sharing!
    beautyqueen000.blogspot.rs

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie kiedyś po nią sięgnę tylko i wyłącznie ze względu na autorkę :D Jestem bardzo ciekawa jak odbiorę Rowling w innej wersji niż fantastyka. Również kryminały pisane pod pseudonimem mam na swojej liście do przeczytania.

    Pozdrawiam,
    Biblioteka Feniksa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłoby nam bardzo miło jak podzielisz się swoimi wrażeniami! :)

      Usuń